Büşra Y. 0552 872 92 74

Doğum Sonrası Kı̇lolarınızla Vedalaşın!

Yeni doğum yapmış birçok anne hamilelik sürecinde alınan fazla kilolardan şikayet etmekte ve bu dönemde aldığı kiloları vermek için gerekli motivasyonu kendinde bulamamaktadır. Gebelik döneminde alınan kilolardan kurtulmak çoğu anne için oldukça zahmetli bir süreç olarak tanımlansa da, aslında gerçek hiç de öyle değildir. Tek yapmanız gereken sabırlı olmak ve doğru yöntemleri öğrenmek ! Yazının devamında bu yöntemleri sizler için paylaşıyor olacağım. 

Yeterli miktarda kalori almak en önemli nokta ! 

Emziklilik döneminde annenin ve bebeğin yeterli bir şekilde besleniyor olması, en önemli noktadır. Bebeğin yeterli miktarda beslenmesi annenin sütünün kalitesine bağlıdır ve sütün kalitesini arttıran en önemli etken ise annenin yeterli ve dengeli bir beslenme programı uyguluyor olmasıdır. Gebelik sürecinde 9-13 kg arası ağırlık kazanmış bir anne, süreci olması gerektiği gibi, normal miktarda bir ağırlık kazanımı ile sonlandırmıştır. Gebelikte normal miktarda kilo almış bir anne dengeli beslenme ile, ortalama 5-6 ay gibi kısa bir sürede doğum öncesi kilosuna dönebilmektedir. Ancak bu dönemde yapılan en büyük yanlışlardan birisi, annelerin doğum öncesi kilolarına çok hızlı bir şekilde dönmek istemelerinden dolayı, aşırı düşük kalorili diyetlere başvurarak sağlıksız bir şekilde kilo kaybetmeleridir. Daha da önemlisi, emziklilik döneminde, aşırı düşük kalorili diyetlere, detoks programlarına başvurularak yapılan yanlış diyet uygulamaları sütünüzün kalitesinin düşmesine, hatta sütten kesilmenize sebep olmaktadır. Dolayısıyla bebeğiniz sağlıklı bir şekilde beslenememektedir. 

Mutlaka alınması gereken miktarlarda kalori alımına dikkat edilmeli ve bu dönemde ekstra kalori kısıtlamasına başvurulmamalıdır. 

Sadece emzirme ile hergün ortalama 700 kalori harcarsınız ! 

Yeni doğan bebekler genelde sık beslenirler. Vücudunuz ise bebeğinizi her beslediğinizde belli miktarda kalori harcar. Bebeğinizi beslemek için hergün ortalama 700 ml süt üretirsiniz. Vücudunuz hergün bu 700 ml süt salınımını gerçekleştirebilmek için 700 kalori harcar. Emzirme ile kaybedilen enerji miktarı annenin doğum öncesi kilosuna dönmesi için yardımcıdır. Her ne kadar, doğumdan sonra kilo verme hızınız, doğumda aldığınız kilo miktarına bağlı olarak değişse de, sadece emzirme sayesinde bile hergün kilo vermenize destek olacak miktarda enerji kaybedersiniz. Dolayısı ile düşük kalorili diyet programlarından uzak durmak, özellikle hareketli biriyseniz beslenmenize yüksek enerjili besinler eklemek, sütünüzün kalitesini arttırmak açısından doğru olacaktır. Bu dönemde tahmin ettiğinizden daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. 

ÖNERİLEN ÜRÜNLER

ÇEREZ POLİTİKASI
Herbalpazari.com sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
KABUL ET
close